Kaplan Gözü Taşı Özellikleri

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri

Kaplan Gözü Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şekil Değiştiren olarak bilinir. Mürekkep gibi siyah ve kahverengi lekeleri ile renklendirilmiş altın şeritleriyle bu taşın vahşi gücü ve enerjisi için tercih edilir. Geleneksel olarak kaplan gözü taşı, kötü güçlere karşı koruyucu bir muska olarak taşınmıştır. Lanetleri savuşturduğu ve kullanan kişiyi kötü isteklerden koruduğuna inanılırdı. Ancak koruma gücünün ötesinde, bu değerli taşın pek çok iyileştirici özelliği olduğu da söylenir.

Kaplan Gözü Taşı Anlamı ve Tarihi

Bu taşın isminin anlamı; bir kaplan ya da kedi gözüne benzemesi ile ilgilidir. Kaplan gözü; gizemli, saygı duyulan, eski bir taştır. Kullanan kişiye, kapalı kapılardan bile her şeyi gözlemleme yeteneği kazandırdığı düşünülen, “her şeyi gören göz” olarak da tanınır.

Mısırlılar tarafından tanrı heykellerindeki gözlerin görüşünü ifade etmesi için seçilmiştir. Tarih boyunca, kişinin kaynaklarını koruyan ve başkalarından gelen kötülük veya tehditleri geri yansıtan bir refah ve iyi şans taşı olarak görülmüştür.

Yoğun bir ormanda ışık demetleri gibi dans eden katmanları ile bugün de geçmişte olduğu kadar büyüleyicidir. Sıcak ve ışıltılıdır. Maneviyatı fiziksel alemlerle bütünleştirdiği söylenir.

Roma askerleri tarafından zırhlarında koruyucu bir tılsım olarak da kullanılmıştır. 16. yüzyılda o kadar ender bulunurdu ve o kadar değerli bir taş olarak kabul edilirdi ki, değeri altından çok daha fazlaydı.

Kullanan kişiye iyi şans getireceğine inanan Eski Çinliler gibi, diğer eski uygarlıklar tarafından da kullanılıyordu. Doğu mitolojisinde; bütünlüğü ve gücü temsil ediyordu. Bu nedenle, eski uygarlıklarda mitolojik yaratıklarla da ilişkilendirilmiştir. Bu kadim kullanımlar, bugün anladığımız şekliyle bu değerli taşın enerjisini desteklemektedir.

Kaplangözü Taşı Nerelerde Bulunur?

Güney Afrika topraklarından Hindistan’ın baharat adalarına ve Batı Avustralya’nın kurak kırsal kesimine kadar kaplangözü; sıcak, kuru bir hava ve vahşi doğanın yaygınlaştığı yerlerde bulunmaktadır. Krokidolit olarak da bilinen asbest mineralinin değiştirilmesi ile oluşur. Altın rengini, demir oksitten almaktadır. Genel olarak bulunduğu yerler; Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Amerika ve dünyanın diğer bazı bölgeleridir.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri

Kaplan gözü; asbest mineraline benzer ince liflerden oluşan bir malzeme olan Krosidolit üzerinde Kuvars oluştuğunda oluşur. Bunlar, taşın kendine özgü parıltılı etkisini yaratan şeylerdir. Kuvars, Krosidolitin üzerinde yerini aldıkça; içindeki demir minerali kuvarsı çözmekte ve bu da üzerinde altın ve kahverengi lekeler ile sonuçlanmaktadır.

 • Kategori: Kuvars çeşitleri ve silikatlar
 • Renk: Altın, sarı, kahverengi; siyah ve koyu gri; kırmızı
 • Sertlik: Mohs değerine göre 7
 • Özgül Ağırlık: 2.65
 • Kırılma İndisi: 544 – 1.553
 • Yoğunluk:65
 • Parlaklık: İpeksi veya camsı
 • Şeffaflık: Opak ve yarı saydam

Bu eşsiz taş; alerjisi olan herkesin yanı sıra, kronik hastalıklardan muzdarip olanlar için de tavsiye edilmektedir.

Kaplangözü Taşı Faydaları

Potansiyel Fiziksel Faydaları

 • Kemikleri güçlendirir. Kırık kemiklerin dışında boyun ve omurga yaralanmalarında daha hızlı iyileşme sağladığı söylenir.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı idda edilir.
 • Dokuların işlevini arttırması amacıyla kullanılmıştır.
 • Büyüme ve gelişmeyi uyardığı söylenir.
 • Bağışıklık sistemine ve endokrin sistemine yardımcı olduğu söylenir.
 • Sinüs tıkanıklarını gidermesi amacıyla tercih etmiştir.

Fiziksel aktiviteyi teşvik ettiğine inanılır. Bu da, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam tarzı sağlayacaktır. 

 

Bloğa dön