İade veya Değişim

İade ve Geri Ödeme Politikası

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Henüz kargoya verilmeyen siparişinizi iptal etmek için, sitemizdeki sağ üst kısımdan "Kullanıcı Adınıza" tıklayın ardından sayfada bulunan "Sipariş Sorun Bildirim /Takip" bölümünü kullanarak bize bilgi vermenizi rica ediyoruz.

Müşteri Hizmetleri Departmanımız gereken iptal işlemini ve varsa para iadesini en kısa sürede gerçekleştirecektir.

 

Siparişimdeki ürün bozuldu. Ne yapmalıyım?

Sitemizden satın aldığınız ürünlerde, teslim aldıktan 14 gün içinde bozulan ürünler için, 05325130884 Whatsapp hattımızdan destek alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Departmanımız size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir.

Arızalı olduğu belirlenen ürünleri kargo firmasına karşı ödemeli olarak teslim edebilirsiniz.

Bu süreç 1 ila 7 iş günü sürebilmektedir.

Bu tip arıza durumlarında, arızalı ürünün faturası, tüm ilave donanımlarıyla beraber ve orijinal ambalajında eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.

Satışını yaptığımız tüm ürünler, ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altında olup, teslim alma tarihinden itibaren 14 günü geçen arızalarda tamir sağlanamaktadır.

 

İade şartları nelerdir?

İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

1 - İade sebebinizin yazılı olduğu detaylı bir açıklama notu.

2 - Faturada yer alan ürünlerin tamamını iade etmeniz durumunda, orijinal faturanın her iki nüshasında da, alt bölümde yer alan iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.

yada

Faturada bulunan ürünlerin sadece bir kısmını iade etmeniz durumunda ise orijinal faturanın sadece ikinci nüshasının alt bölümde yer alan iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra beyaz olan 1. asıl sizde kalacak şekilde ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır.

3 - İade etmek istediğiniz ürün/ürünler şirketinize fatura edilmiş ise, geri iade ederken şirketiniz tarafından düzenlenecek İADE FATURASI ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İADE FATURASI, size gelen fatura ile birebir olacak şekilde kesilmelidir. Faturası kurumlar üzerine düzenlenen sipariş iadeleri, İADE FATURASI kesilmediği takdirde işleme alınmayacaktır.

4 - İadeler kesinlikle orijinal kutu veya ambalajı ve ürünle beraber gelen tüm döküman ve tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak yapılmalıdır. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bu durumda sizden orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmaması yada koli bandı ile bantlama işlemi uygulanmamasını rica ederiz. Aksi halde iade işlemi gerçekleştirilmeyecektir

İade kargo ücretini kim ödemektedir?

Safnaturel.com sitesi üzerinden satın aldığınız ürünü, tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslimat tarihinden itibaren 7 günlük süre içinde iade sebebinizi belirten bir not eki ile iade edebilirsiniz.

 

Siparişimdeki ürün/ürünleri iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Safnaturel.com sitesi üzerinden satın aldığınız ürünü, tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslimat tarihinden itibaren 14 (Ondört) günlük süre içinde iade sebebinizi belirten bir not eki ve Safnaturel.com'un düzenlemiş olduğu orijinal faturanın alt bölümünde yer alan iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan ve imzaladıktan sonra (385 Sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca, alt bölümündeki iade bölümü doldurulmuş ve imzalanmış olmalı)  iade edebilirsiniz  Faturada bulunan ürünlerin tamamını iade etmeniz durumunda orijinal faturanın iki nüshasınında, bir kısmını iade etmeniz durumunda ise orijinal faturanın sadece ikinci nüshasının gönderilmesi gerekmektedir. Kurum tarafından satın alınan ürünlere, kurum tarafından İADE FATURASI düzenlenmesi gerekmektedir.  Ayrıntılar için aşağıdaki prosedürleri dikkatlice okumanız çok önemlidir.

 

Teknik servisimize gelen ürünlerin, tüm iade şartlarına uygun olduğu tespit edildiğinde iade işlem süresi başlatılacak ve ürün tutarlarının iadesi en geç 3 iş günü içinde işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Sitemizden yaptığınız alışverişlere istinaden yapılması gereken para iadeleri, alışverişinizi kredi kartınız ile yaptıysanız kredi kartınıza, Havale/EFT ile yaptıysanız sitemizdeki cüzdanınıza yapılmaktadır.

Cüzdanınıza yapılan iadeler talep etmeniz durumunda bankanıza transfer edilmektedir. Kredi kartına yapılan iadeler en geç 1–3 hafta içerisinde, havale/eft ile yapılan ödemeler ise en geç 1 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.

Kimi ürünlerin iadesi, belirli şartlar nedeniyle uygun görülmediği sürece mümkün olamayacağından, müşterilerimizden bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz.

Teslimat sırasında arızalı ya da ayıplı çıkan ürünler dışında, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek, kullanım sırasında vücutla direkt temasa girmek suretiyle hijyen açısından hassas olan ürünler (kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs.), kopyalanabilir ürünler (DVD, VCD ve CD gibi.) ve tek kullanımlık ürünlerde, orijinal ambalajının açılması halinde ve kullanıcı hatası gibi sizden kaynaklanan (düşme, çarpma vb) sebeplerden dolayı hasar gören oyuncak ve benzeri kategorilerdeki hızlı bozulan ürünler iade alınamamaktadır.

İade işlemlerinin başlaması için sitemizdeki sağ üst kısımdan "Kullanıcı Adınıza" tıklayın ardından sayfada bulunan "Sipariş Sorun Bildirim /Takip" bölümünü kullanarak bize bilgi vermenizi rica ediyoruz.

Müşteri Hizmetleri Departmanımız size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecek ve iade sürecini başlatacaktır.

Ürün bedelini iade etmesenizde, yeni alışverişlerim için geçerli olsa mümkün müdür?

Sitemizdeki alışverişleriz için yaptığınız ödemeler, ödemesini yaptığınız alışverişe ait sipariş numarası ile ilişkili olduğundan, iadesi yapılan bir ürün için daha önceden yapmış olduğunuz ödemeyi farklı bir ürün için kullanamamaktasınız.

İadesi yapılan ürün için yaptığınız ödemenin de iadesi Banka hesabınıza, Kredi Kartınıza yada hediye çeki verilmektedir.

 

Hediye çeki nedir? Ne işe yarar?

Ödeme yöntemine bağlı sistemsel hesaplama farklılıkları, alışverişiniz tamamlandıktan sonra ürün/kargo adedinde yapılan değişiklikler, fazla ödemeler, ürün iadelerine baglı geri ödemeler yada başka sebeplerden dolayı, ödememiz gereken paralar hediye çeki olarak tanımlanmaktadır.

 

İade/Değişimi olmayan ürünler nelerdir?

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler şu şekilde sıralanabilir.

Kullanım sırasında vücutla direkt temasa girmek suretiyle hijyen açısından hassas olan ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler ile her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b). 

Ayrıca satın alan tarafından orijinal işletim sistemi kurululan taşınabilir bilgisayar ile her türlü kozmetik ürünlerinde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

Ayrıca sipariş öncesinde satın alanın talepleri doğrultusunda, üzerinde tadilat, değişiklik ya da ilave yapılmak suretiyle kişiye özel nitelikler kazanan ürünlerin iadesi mümkün değildir.

 

Cayma Haklarım Nelerdir?

Cayma Hakkı ve İade Süreç Bilgileri

Cayma Hakkı nedir?

6502 sayılı ve 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların ürünü teslim aldıkları tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını sebep göstermeden kullanma ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Alıcının, teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç  10 (on) gün içinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür. 

Ürün, iade edilirken, teslimatı sırasında Alıcı'ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm de doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte iade edilmelidir. 

 

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

 • Alıcı için kişiye özel olarak üretilen, üzerinde ilave veya değişiklik yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
 • Niteliği itibarıyla iadeye elverişli olmayan ürünler 
  Not: İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.
 • Teslimat sonrası açılmış olan görüntü veya ses kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), Kitap, dergi vb. basılı ürünler,  yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
 • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
 • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler. Örneğin, Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki ürünler vb.

 

Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?

 • Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" kapsamında iade alınabilmesi için, alıcı tarafından satın alınan ürünün, orijinal kutusunun zarar görmemiş olması, faturasının ve tamamlayıcı tüm aksesuarlarının ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir. 
 • Kurulumu servis tarafından yapılan ürünlerde; kutunun servis haricinde açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumlarında iade alınmayacaktır.
 • Cep telefonlarına Sim kartın takılması, Wi-Fi ile network bağlantı kurulması halinde, cihaz 2'inci el statüsüne geçmiş olacaktır. Mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında "Ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması" gerekmektedir. Bu sebeple Sim kart takılan veya Wi-Fi ile bağlantı kurulan ürünler, cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
 • Cayma hakkı dışında kalan, 14 gün ile 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

 

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Keyfi ürün iadelerinde kargo ücreti alıcıya aittir. Üründe bir problem olması durumunda kargo ücreti satıcı tarafından karşılanır. 

Para iadesi nasıl, nereye ve ne zaman yapılmakta?

Sitemizden yaptığınız alışverişlere istinaden yapılması gereken para iadeleri, alışverişinizi kredi kartınız ile yaptıysanız kredi kartınıza, Havale/EFT ile yaptıysanız banka hesabınıza yapılmaktadır.

İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler en geç 1 – 3 hafta içerisinde, Havale/EFT ile yapılan ödemeler ise en geç 1 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.

İadenin Hesabıma Yapılması İstiyorum !

İadenin sitemizdeki havale/eft yaptığınız hesabınıza yapılmasını istemeniz durumunda sizden IBAN numaranızı yada aşağıdaki Banka Hesap Bilgilerinizi sitemizdeki sağ üst kısımdan "Kullanıcı Adınıza" tıklayın ardından sayfada bulunan "Sipariş Sorun Bildirim /Takip" bölümünü kullanarak bize bilgi vermenizi rica ediyoruz Alışverişinizi Kredi Kartı ile yaptıysanız bu bilgileri göndermenize gerek yoktur. İadenizin ödeme yaptığınız kredi kartınıza yapılmasını belirtmeniz yeterli olacaktır.

• Banka Adı

• Şube İli

• Şube Adı

• Şube Kodu

• Hesap Sahibi

• Hesap Numarası